tým Školní jídelny

• Miloslava Titlbachová - pomocná kuchařka

jidelna@zsjenisovice.cz

Vážení rodiče,

moc mne těší, že většina žáků naší školy navštěvuje školní jídelnu a je jim tak dopřáno vyvážené a zdravé stravování.
Ne vždy jsou ale děti schopny ocenit a alespoň ochutnat něco, co běžně doma nedostávají.
Já mám ve škole také děti a vím, jaké kolektivní vlny dokážou u ostatních dětí vyvolat odpor k jídlu (fůj, ty to jako jíš?).
Když se podívám mezi děti do jídelny, už poznám, kdo vidí brokolici poprvé a kdo ji baští často.
Jsem vyučená kuchařka a v kuchyni dělám opravdu dlouho a vím, jak je náročné někomu vykouzlit s přísnými vyhláškami nebe v puse. A teď je to pro mě výzva, když vařím pro vaše děti.
Před nějakým časem jsem dělala anketu, jaké jídlo by chtěly děti uvařit, a bylo to velice zajímavé. Do září bych chtěla poprosit paní ředitelku o anketu o nejlepší jídlo ve školní kuchyni.
Vašim dětem vařím domácí vývary z kostí, z masa a zeleniny. Omáčky si dělám všechny sama, žadné UHO. Tím myslím, že dělám základy ze surovin, ne vysypat pytlík a je to. Používám sádlo, rostlinný tuk, cibuli. Bramborové knedlíky děláme opravdu z brambor, houskové z droždí a mouky, jinak to ani neumím. Bramborová kaše je též vždy z brambor, ač mi to děti někdy nevěří, ale za barvu brambor opravdu nemohu.
Moc ráda se s Vámi na tomto místě podělím o fotografie z našeho jídelníčku a třeba časem přidám i nějaký recept.
Mám výborný tým a nebojíme se novinek.

Zuzana Řeháková, kuchařka školní jídelny

Jak se stravují naše děti ve školních jídelnách?

(Zdroj: https://ezpravodaj.pocernice.cz/, https://www.jidelny.cz/)

Stane se, že dítě přiletí ze školy domů a hned první kroky vedou k ledničce. Na otázku, proč nejedlo ve škole, se dozvíte, že mu tam nechutnalo. Je to ale opravdu tak? Nebo je to spíše o tom, že není zvyklé jíst zdravou stravu?
Někteří rodiče si možná vzpomenou na svá léta ve škole, kde se podávala našedlá nepoživatelná hmota vydávající se za hrachovou kaši, a tak mají pochopení se svým dítkem. Ale je tomu tak opravdu i dnes? Určitě ne.
To, že se například právě zmíněné luštěniny musí zařazovat na jídelní lístek, velí nejen spotřební koš, který musí ze zákona jídelny dodržovat, ale i zdravý rozum. Přeci chceme, aby se naše děti stravovaly zdravě a pokud je to nenaučíme doma, tak se to mají šanci naučit právě ve školách.
Pokud dáte dítěti vybrat mezi fastfoodem a zdravou stravou, vybere si samozřejmě první variantu. Co ale do sebe dostane, to zde asi zmiňovat nemusíme.
Výše zmíněný „spotřební koš“ stanovuje, jaké výživové požadavky mají splňovat jídla podávaná ve školní jídelně.
Legislativně jsou stanoveny určité skupiny potravin (brambory, maso, ovoce, zelenina atd.) a jejich doporučená spotřeba na žáka a den.
Výpočtem spotřebního koše pak jídelna dokumentuje, jak tyto normy dodržuje.

oznámení školní jídelny

Placení obědů na leden 2023

Zvýšení ceny obědů od září 2022, pokyny k placení od srpna 2022

Informace školní jídelny o přeplatcích

Hodnocení jídelníčku 2022

Hodnocení jídelníčku 2019

Označování alergenů

Provozní řád školní jídelny

Placení obědů převodem z účtu a věkové skupiny strávníků

Číslo účtu pro placení obědů převodem: 115-2859960257/0100

Podle vyhlášky č. 107/2005 Sb. o školním stravování, jsou žáci (strávníci) zařazeni do věkových skupin.
Rozhodující je datum narození, nikoliv jakou třídu navštěvují.
Záleží na tom, kolik bude strávníkovi v příslušném školním roce let.
Školní rok se počítá od 1.9. do 31.8.

Nové ceny obědů od září 2022:

• Skupina 7 – 10 let: 1 oběd - 30 Kč, měsíční záloha 600 Kč
  • Skupina 11 – 14 let: 1 oběd - 32 Kč, měsíční záloha 640 Kč
  • Skupina 15 a více let: 1 oběd - 34 Kč, měsíční záloha 680 Kč

Čaje,

které připravujeme

vašim dětem,

jsou sypané čaje

různých druhů.

Hrstková polévka

Kuřecí plátek,
hořčičná omáčka a